5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali başlıyor

5. uluslararası istanbul opera festivali

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü; DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlere muhteşem bir opera şöleni yaşatmaya hazırlanıyor.

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak ilkesiyle faaliyetlerini sürdüren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğütarafından organize edilen ve DenizBank’ın ana sponsorluğunda 2010 yılından bu yana seyirciyle buluşturulan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, beşinci yılında da yerli ve yabancı topluluk ve sanatçıların yer aldığı muhteşem bir programla İstanbulluların karşısında olacak.

 Festival programında yer alacak eserler şöyle: Türk kültür ve yaşayışının anlatıldığı “Attila”, “Fatih Sultan Mehmet”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Beklenmedik Karşılaşma”, “Birjan ve Sara” operaları ve Türk seyircisinin aşina olduğu, unutulmaz “Lüküs Hayat” müzikalinin ardından dünyaca tanınan ünlü bariton “Dmitri Hvorostovsky Gala Konseri” ile son bulacak.

Festival, 3 Haziran 2014 tarihinde, Ankara Devlet Opera ve Balesi yapımı,  G.Verdi’nin ünlü opera eseri  “Attila” ile seyirciyi selamlayacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün 2014 sanat sezonunda prömiyerini yaptığı ve her temsili kapalı gişe oynayan eser, Zorlu Center PSM’de sahnelenecek. Ünlü rejisör Andrejs ZAGARS’ın Ankara Devlet Opera ve Balesi için sahneye koyduğu eserde; Attila’nın, Roma’yı işgali sırasında kendisine esir düşen Odabella’ya olan aşkı ve Odabella’nın intikam planları anlatılıyor.

 6 Haziran 2014’de, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, G.Rossini’nin “II. Mehmet” operasını sahneleyecek. Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara’nın farklı bir yorumla zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul’un fethi sürecine taşıdığı, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü’nü de opera sahnesine çıkardığı eser, “Fatih Sultan Mehmet” adıyla seyirciyle buluşuyor. Sahne üzerinde yüzlerce sanatçının katılımı sonucu dev bir kadroyla sahnelenecek görkemli eser, festivalin ilk yılında izleyici ile buluşmuş ve büyük yankı uyandırmıştı. Eser, Zorlu Center PSM’de sahnelenecek.

9 ve 10 Haziran’da, Samsun Devlet Opera ve Balesi,  W.A.Mozart’ın ünlü eseri, “Saraydan Kız Kaçırma” operasını İstanbul, Ankara ve İzmirli solist sanatçıların katılımıyla seyirciye sunuyor. Festivalin simgesi haline gelen operayı, eseri yurt dışında da pek çok kez sahnelemiş olan Yekta Kara sahneye koyuyor. Mozart’ın bağışlayıcı özelliği ve erdemli tavrı nedeniyle oyunun ana karakteri olarak Selim Paşa’yı sunduğu eserde Doğu-Batı kültürlerinden gelen oyun kişilerinin farklılıkları vurgulanıyor.  Eser, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde sahnelenecek.

 Bu yıl, eserleri, konukları ve farklı temsil mekanları ile birçok ilklerin yaşanacağı 5.Uluslararası İstanbul Opera Festivali programında 13 Haziran 2014 gecesi yine Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından, Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde Kazak besteci Mukan Tulebayev’in ”Birjan ve Sara” operası sahnelenecek. Eser, TÜRKSOY´un, 2013 yılını, doğumunun 100. yılı nedeniyle Kazak besteci Mukan Tulebayev’e ithaf etmesinin ardından geçen yıl Türkiye prömiyeri yapmıştı.

 Festival seyircisinin, Avrupa’nın Türk – Osmanlı kültürel etkilenmelerini Salzburg’lu sanatçıların yorumlarıyla izleme fırsatını yakalayacakları program, 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Operası’nda devam edecek. C.W.Gluck’un “Beklenmedik Karşılaşma” adlı operası Salzburg Devlet Operası tarafından iki temsil ile seyirci karşısında olacak. Avrupa’da 18. yüzyılda ‘Türk operaları akımı’na dönüşen Türk hayranlığının ürünlerinden biri olan “Beklenmedik Karşılaşma”, 1780 yılında, Viyana’da sahnelenmiş, büyük ilgi ile karşılanmış ve günümüze değin birçok ülkede sahnelenmişti. Eserde Gluck oryantal halk dansları, halk müzikleri ve aryalar gibi çeşitli unsurları bir araya getirildi. Rengarenk hac grubunun maceralarını Kahire limanına ve Nil feribotunun güvertesine uyarlayan Salzburg Devlet Operası, ilk kez festivalde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Türk operet ve müzikalleri tarihine damgasını vurmuş bir eserle devam edecek. Cemal Reşit Rey’in ölümsüz eseri “Lüküs Hayat” müzikali, 15-16 Haziran tarihlerinde, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından, Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi’nde ünlü tiyatro adamı Haldun Dormen’in rejisi ile sahnelenecek.

 Festival, 2014 yılına damgasını vuracak bir sanat olayı ile son bulacak. Festivalin kapanış tarihi olan 17 Haziran Salı gecesindeki Gala Konser’de dünyaca tanınan ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky İstanbullu sanatseverler ile buluşacak. Newyork’tan Moskova’ya, Londra’dan Viyana’ya dünyanın en büyük, en önemli opera sahnelerinde seyircinin gözdesi haline gelmiş sanatçı, soprano Ana Maria Martinez ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşliğinde sahne alacak. Zorlu Center PSM gerçekleşecek konseri yine ünlü bir isim; Şef Constantine Orbelian yönetecek.

 Türkiye’nin kültür-sanat yaşamına daima destek veren DenizBank’ın katkıları ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün beş yıldır organize ettiği Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin bu yıl da renkli ve ışıltılı opera eserleri ile tüm sanatseverlere büyülü anlar yaşatması hedefleniyor.

Program için tıklayınız: http://www.istanbuloperafestival.gov.tr/

Bilet satın almak için tıklayınız: http://www.mybilet.com/chart/5-istanbul-opera-festivali/

0 0 oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

11 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
7 ay önce

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

nimabi
7 ay önce

Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi

trackback
7 ay önce

… [Trackback]

[…] There you can find 18295 additional Info to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
8 ay önce

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
8 ay önce

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
9 ay önce

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
9 ay önce

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
11 ay önce

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

trackback
1 yıl önce

… [Trackback]

[…] There you will find 40712 more Info on that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

gateio
1 yıl önce

I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

hurdacı
hurdacı
1 yıl önce

İstanbul’da adresten hurda alımı yapan ve hurdaların değerini nakit olarak ödeyen profesyonel hurdacı firmamız, hem Avrupa yakasındaki ilçelerden hem de Anadolu yakasındaki ilçelerden hurda alımı gerçekleştirmektedir. Amacımız, hurda malzemelerin doğru bir şekilde geri dönüşümüne katkıda bulunmak ve çevreye olan etkilerini en aza indirmektir.

Firmamız, hurda bakır, hurda alüminyum ve hurda kablo gibi çeşitli hurdaların alımını yapmaktadır. Bakır, alüminyum ve kablo gibi malzemelerin geri dönüşümü, enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra doğal kaynakların korunmasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, müşterilerimize güncel hurda fiyatlarıyla nakit ödeme imkanı sunarak, hurdalarını değerlendirmelerine yardımcı olmaktayız.

Tonajlı hurda alımlarına öncelik vermemizin nedeni, endüstriyel işletmelerin ve büyük projelerin daha büyük hacimde hurda malzemelere ihtiyaç duymasıdır. Firmamız, bu tür alımlarda hızlı ve etkili hizmet sunarak işletmelerin hurdalarını kolayca bertaraf etmelerine yardımcı olur.

Hurdaların doğru bir şekilde toplanması, ayıklanması ve geri dönüşüm sürecine dahil edilmesi, çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir gelecek için önemlidir. Profesyonel hurdacı ekibimiz ve uygun ekipmanlarımızla hurda alımı sürecini titizlikle yönetiriz. Ayrıca, müşteri memnuniyetini ön planda tutarız ve hızlı, güvenilir bir hizmet sunarız.

Eğer İstanbul’da hurdalarınızı adresinizden almak ve nakit ödeme almak isterseniz, şirketimizle iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz hurda malzemelerinizi değerlendirmek ve size en iyi hizmeti sunmak için hazır beklemektedir. Çevrenin korunmasına ve geri dönüşüm sürecine katkı sağlamak için sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

código de indicac~ao binance

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://www.binance.com/pt-PT/register?ref=DB40ITMB

Crea una cuenta gratis
1 yıl önce

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/es/register?ref=S5H7X3LP

trackback
1 yıl önce

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

Create Personal Account

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.com/en/register?ref=S5H7X3LP

^Inregistrare pe Binance

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.com/ro/register?ref=V3MG69RO

gate io nedir
1 yıl önce

I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

trackback
1 yıl önce

… [Trackback]

[…] There you will find 48371 more Info to that Topic: kemancilar.net/5-uluslararasi-istanbul-opera-festivali/ […]

istanbull hurdacı
1 yıl önce

Gncel istanbul hurda fiyatlar ile stanbul’da hurda alan yerler ierisindeyiz. Size en yakn istanbul Esenyurt istanbul hurdac firmas olarak hizmet sunuyoruz. En yakn hurdac firmamza hurda satabilirsiniz..

haber
1 yıl önce

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

Kristin Collier
1 yıl önce

I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

11
0
Yorumlarınız bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x