suna-kan

Suna Kan

21 Ekim 1936 Adana

Türk keman virtüözü ve Devlet Sanatçısı

Keman çalmaya 5 yaşında CSO viyola sanatçısı babası Nuri Kan ile başladı. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Walter GehardtGilbert Back ve İzzet Nezihi Albayrak ve Liko Amar ile eğitimine devam etti. 9 yaşında verdiği ilk konserinin ardından, İdil Biret-Suna Kan yasası olarak da bilinen harika çocuklar yasası ile Paris’e gönderildi. Paris Konservatuvar’ında Gabriel Bouillon ile çalışmaya başladı ve 1952’de birincilikle mezun oldu. Bu dönemde katıldığı uluslararası yarışmalardan dereceler aldı.

1957’de yurda dönerek CSO solist sanatçısı oldu. 1960 yılında piyanist Ferhunde Erkin ile kurduğu keman piyano ikilisi ile yurt içi ve yurt dışında pek çok başarılı konserler gerçekleştirdi. 1977-1986 yılları arasında kurucularından olduğu TRT Ankara Oda Orkestrası’nın baş kemancılığını ve solistliğini yaptı. Necil Kazım Akses‘in keman konçertosunun ilk seslendirilişini yaptı.  1971’de devlet sanatçısı oldu. 1996’da Sevda Cenap And Müzik Vakfı altın madalyası aldı.  

Dünyaca ünlü pek çok orkestra, şef ve solist ile çalan kemancı Suna Kan, repertuarının genişliği ve Türk bestecilerine verdiği önem ile tanınır. Türkiye’de fenomen haline gelmiş bir keman virtüözüdür.

Suna Kan söyleşi videosu

1 1 oyla
Article Rating