heifetz_01

Jascha Heifetz

2 Şubat 1901 Vilnius-10 Aralık 1987 Los Angeles

Rus Asıllı ABD’li keman virtüozu.

Kemana, babası Ruben Heifetz ile çok erken yaşta başladı. Sonra çalışmalarına, Vilnius müzik okulunda Ilya Malkin ile devam etti. 5 yaşında ilk konserini verdi. 6 yaşında Kovno’da Mendelsshon keman konçertosunu çaldı. 1910’da St.Petersburg’da konservatuvara girerek bir süre Nalbandian ile çalıştıktan sonra, ünlü keman hocası Leopold Auer‘in sınıfına kabul edildi. St. Petersburg’da ki ilk konserini 30 nisan 1911’de verdi. 1912’de Leopold Auer’in referansı ile Berlin’e giderek müzik yüksek okulunun büyük salonunda konser verdi. Konserin ardından Artur Nikisch, Heifetz’i, Berlin Filarmoni ile Tschaikovsky keman konçertosunu çalması için davet etti. Konser sonrası çalışmalarına Auer ile St. Petersburg’da ve Almanya’da devam etti. 1917 rus devriminden sonra Amerika’ya gitti. 27 Ekim 1917’de Carnegie Hall‘de ki ilk konseri halkın ve basının büyük ilgisini çekti. Amerika’da ki turneleri başarıyla devam etti ve ünü bütün dünyaya yayıldı. Kuzey Amerika’dan Filistin’e neredeyse bütün dünyada konserler verdi. 1934’de tekrar Rusya’ya konser vermeye gitti ve büyük bir çoşku ile karşılandı.

1925’de resmen Amerikan vatandaşı oldu ve Kaliforniya Beverly Hills’e yerleşti. Orkestralar ile solist olarak çalmasının yanında, resitalist olarak da tüm dünyada konserler verdi. Rubinstein ve Feuermann ile bir trio kurdular ve daha sonra Pennario ve Piatigorsky ile devam etti. 1962-72 yılları arasında Los Angeles’ta pek çok kemancı ile masterclasslar yaptı. 1974’de son konserini vererek efsanevi kariyerine son verdi.

Kemancılar arasında bir fenomen haline geldi. Kariyeri boyunca keman için pek çok düzenlemeler yaparak, keman edebiyatına önemli katkılarda bulundu.