Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Doğuş Grubu’nun bünyesinde 2006 yılında kurulmuştur.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Dr. Rengim GÖKMEN’in, Psikolojik Danışmanlığını ise Dr. Erdal ATABEK’in üstlendiği; Türkiye’deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

Orkestra, kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye’den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik etmiştir. Bu isimler arasında; dünyaca ünlü Türk piyanistler Fazıl SAY ve Gülsin ONAY ile flamenkonun efsane gitaristi Jose Maria Gallardo Del Rey, Antonio Marquez Dans Kumpanyası, ünlü tenor Nicola Martinucci ve Rus kemancı Alexander Markov gibi isimler de bulunmaktadır. Orkestra, bugüne kadar çeşitli projelerde “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla da sahne almıştır.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, her yıl farklı projelerle müzikseverlerle buluşmaktadır. Orkestra, 2012 yılında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla yapılan iş birliği kapsamında, koruma ve bakım altındaki çocukların oluşturduğu Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÇHGM) Çocuk Korosu ile sahne almıştır. ÇHGM Çocuk Korosu ve DÇSO, birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel hazırlanan repertuvarı seslendirmişlerdir. Senfonik Kabare ve Disney Konserleri ise orkestranın 23 Nisan etkinlikleri kapsamında, önceki yıllarda gerçekleştirdiği projelerden bazılarıdır. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, son olarak toplumu oluşturan her farklı bireyin bir bütünü oluşturmasının önemini ve anlamını eğlenceli bir dille anlatan Notalar Müzikali ile sahne aldığı 3 ilde, toplamda yaklaşık 1500 müzikseverle buluştu.

2006 yılından beri Türkiye’nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 yılı itibarıyla ikili ve uluslararası platformlarda da Türkiye’yi temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Türkiye ziyareti şerefine bir konser vermiştir. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, aynı yıl İstanbul’da gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu Avrupa ve Orta Asya Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen gala yemeğinde de sahne almıştır. Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın ev sahipliği ile Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen yemekte orkestra, genç keman virtüözü Hasan Gökçe YORGUN’a eşlik etmiştir. DÇSO, yurt dışındaki ilk konserini ise Bavyera Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki Attaca Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Münih’te gerçekleştirmiştir. DÇSO,  Münih konserinin ardından Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı İsviçre’nin Basel kentinde açılış töreni yapılan Culturescapes Festivali’nin gala gecesinde de bir konser vermiştir

Turizm Medya Grubu’nun düzenlenen ve 29 ayrı kategoride 230 farklı projenin aday gösterildiği 2013 Ace Of M.I.C.E. (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions)Ödülleri’nde, “En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk” kategorisinde ödül olmaya hak kazanan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; bugüne kadar, 3 ülke (Türkiye, Almanya, İsviçre) ve 22 ilde gerçekleştirdiği 51 konserle, 40.000’i aşkın kişiye ulaşmıştır. Orkestra bugüne kadar Türkiye’de; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bodrum, Eskişehir, Erzurum, Giresun, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Rize, Samsun, Trabzon, Bursa, Edirne’de konserler gerçekleştirirken, yurt dışında ise Basel ve Münih’te sahne almıştır.

http://www.dcso.com.tr/

0 0 oylar
Article Rating