ayla-erduran

Ayla Erduran

22 Eylül 1934 İstanbul

Türk keman virtüözü ve Devlet Sanatçısı

Ayla Erduran annesi Kadriye Erduran ile kemana başladı, dört yaşında Karl Berger‘in öğrencisi oldu. İlk resitalini on yaşında, Ferdi Ştatzer eşliğinde, Saray Sinemasında verdi. 1946-51 yılları arasında Paris Ulusal Konservatuvarında Benedetti ve Benvenuti ile çalışarak keman bölümünden mezun oldu. 1951-1955 arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Ivan Galamian ve Zino Francescatti ile özel olarak çalışdı ve Amerika’daki ilk konserini Newyork’ta, Thomas Schermann yönetimindeki orkestrayla verdi. Avrupa’daki konser kariyerine Polonya’da, Varşova Filarmoni Orkestrası eşliğinde çaldığı Glazunov’un keman konçertosuyla başladı.

Ayla Erduran, 1957-1958 yıllarında Moskova Konservatuvarı’nda yirminci yüzyılın büyük virtüozu David Oistrakh ile çalıştı ve bu çalışmalar sonrasında 1957’deki Wieniawski Yarışması’nda yüz yirmi kemancı arasında ilk altıya girdi. 1958’de Brüksel’de Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunun ilk seslendirişini, bestecisi yönetiminde gerçekleştirdi ve konseri Belçika Kraliçesi Elizabeth izledi. Avrupa ve Amerika’daki konser ve resitallerinin yanısıra ilk büyük turnelerini 1961 ve 1962 yıllarında Kanada’da yoğun bir turne gerçekleştirdi. 1963’te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla Ortadoğu turnesine çıktı ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde konserler  verdi. 1964’te piyanist Mithat Fenmen ile Londra’da verdiği ilk resitalinde Harriet Cohen-Olga Verney ödülü aldı. 1965’te Londra Albert Hall’da Rozhdestvenski yönetiminde Brahms’ın Keman Konçertosu’nu seslendirdiği konser, BBC tarafından naklen yayınlandı. Aynı yıl Cenevre’de Sibelius’un 100. Doğumyılı nedeniyle düzenlenen konserde Ernest Ansermet yönetiminde Suisse Romande Orkestrası ile bestecinin keman konçertosunu çaldı. 1968’de Verda Erman ile Afrika turnesine çıktı. 1970’de Hollanda’da Beethoven Ödülü’nü kazandı ve 1971’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı oldu.

1973-1990 arasında İsviçre’de öğretmenlik yaptı. Sanatçı, ikili konçertolarda Menuhin, Szeryng, Navarra, Igor Oistrakh, Valery Oistrakh, Pikaizen, Fallot, Guy, Collins ve Weinberg gibi sanatçılarla birlikte çaldı. Londra Senfoni, Suisse Romande, Berlin RIAS, Çek Filarmoni gibi orkestralarla; Ernest Ansermet, Karel Ancerl, Paul Kletzki, Gennadi Rozhdetsvenski, Jean Fournet, Michel Plasson ve Armin Jordan gibi şeflerle çaldı. Kanada, İsviçre, İngiltere, Almanya, Brazilya, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Irak, Hollanda ve ABD’deki bir çok eyaletin radyolarında kayıtları vardır.

Carlos Paita yönetimindeki Londra Filarmoni Orkestrası ile Brahms’ın Keman Konçertosunu kaydetti. Ayşegül Sarıca ile çaldığı Franck, Debussy ve Grieg’in keman-piyano sonatları UPR Classics, Richard Beck ve Armin Jordan yönetiminde Suisse Romande Orkestrası’yla seslendirdiği Brahms ve Bruch Konçertoları Gallo firması tarafından CD yapılmıştır.Ayla Erduran, Elgar‘ın Keman Konçertosu’nun Türkiye’deki ilk seslendirilişini yapmıştır.

Evin İlyasoğlu tarafından kaleme alınan “Ayla’yı Dinler misiniz?” başlıklı biyografik romanı Remzi Kitabevi tarafından 2002’de yayımlanmıştır. (bkz. http://www.idefix.com/kitap/aylayi-dinler-misiniz-evin-ilyasoglu/tanim.asp?sid=TC3Z7S0Y0S8SIAU6YQQ1

Sanatçı uzun seneler Antonio Stradivarius 1710 yapımı “Nelson-ex, The Roderer” sonra 1720 yapımı P. Guernerius keman ile çalmıştır.

kaynakça: http://www.aylaerduran.com
Ayla Erduran Devlet Sanatçıları ile ilgili röportaj videosu
 
4 1 oyla
Article Rating