atilla-aldemir

Atilla Aldemir

1975 İstanbul

Türk keman virtüözü

Keman ve viyola alanında kazandığı birçok uluslararası ödülle ismini duyaran sanatçı için Ayla Erduran’ “Atilla sıradışı bir yetenek. Çalışındaki virtüöziteyi tutku, zerafet ve içten müzikalitesiyle bütünleştirebilen ender bir sanatçı” yorumunda bulunmuştur. 2007 yılında Uluslararası 14. Johannes Brahms Yarışması keman kategorisinde ikincilik ve iki özel ödül kazanan Aldemir, aynı yarışmanın 2008 yılı viyola kategorisinde üçüncülük ve en iyi çağdaş eser yorumu ödülüne layık görülerek, bu yarışmanın tarihinde beş ödüle sahip tek yarışmacısı unvanına sahip oldu. Sanatçının kazandığı diğer ödüller arasında 2006 Premio R. Lipizer Yarışması “The passion for music, strong artistic temperament” ödülü, 2005 8. Zagrep Vaclav Hulm finalist, Essen Folkwangpreis (2002), Vestfalya Kültür Ödülü (1998), T.C. Kültür Bakanlığı Genç Yetenekler Keman Yarışması (1998) ikincilik ödülü bulunmaktadır. Aldemir bugüne kadar birçok Avrupa ülkesinde, ABD, İsrail ve Mısır’da verdiği konserlerde Berlin Filarmoni, Viyana Konzerthaus, Musikverein Viyana konser salonlarında, Camerata Salzburg, Orchestre National de Bordeaux, Orchestre National de Montpellier, Viyana Filarmonia, Viyana Oda Senfoni, Zagreb Filarmoni, Berlin Senfoni, Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni gibi orkestralar ve Türkiye’deki tüm Devlet Senfoni Orkestraları ile Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Alexander Rahbari, Sascha Göztl ve Lawrence Foster gibi şeflerle çalmıştır.

2003’de Berlin’de Dreyer Gaido Musik Produktion firması için “Türk Müziğinin Çağdaş Sesi” adlı CD kaydını gerçekleştirmiş, Fono Forum Müzik Dergisi bu kayıt için “kendilerini tam anlamıyla bu alışılmamış repertuvara vermeleri büyük bir talih olarak nitelendirilmeli” yorumunu yazmıştır. Birlikte çaldığı sanatçılar arasında piyanist Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Verda Erman ve Itamar Golan bulunmaktadır.

İstanbul’da doğan sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı bursuyla 1999’da Almanya Detmold Müzik Yüksek Okulu Prof. Lukas David ile lisansüstü eğitimini tamamladı. Çalışmalarına Folkwang Müzik Yüksek Okulu’nda Prof. Mintcho Mintchev ile devam eden sanatçı, konçerto solisti diplomasını takdir derecesi alarak bu okuldan 2002’de mezun oldu. 2010 yılına kadar Viyana’da Barbara Gorzynska ve Prof. Matthias Maurer ile çalışan sanatçıya 2011 Donizetti Müzik Ödülleri tarafndan “Yılın En İyi Yaylı Çalgılar Yorumcusu” ödülü verilmiştir.

Aldemir solo konserlerinin yanısıra 2012-13 yılları arasında Almanya Wuppertal Senfoni Orkestrası’nın ve 2013 Eylül ayından itibaren Berlin Konzerthaus Orkestrası’nın solo viyola sanatçısı, aynı zamanda Anadolu Efes Müzik Akademisi sanat yönetmenliğini sürdürmektedir. Konserlerinde 1840 yapımı J.B.Vuillaume keman ve 1560 yapımı Zanetto Peregrino viyola ile çalmaktadır.

Özgeçmiş sanatçının resmi internet sitesinden alınmıştır: http://www.atillaaldemir.com/

Atilla Aldemir Bruch sol minör keman konçertosu 1.bölüm videosu

0 0 oylar
Article Rating