Onursal başkanlığını profesör Gürer AYKAL’ın yaptığı, Müzikseverler Derneği Başkanı profesör Doğan CANGAL’ın himayesindeki Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Orhun ORHON ve öğrencileri tarafından 2011 yılında kurulmuştur.

Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri müzik bölümü öğrencileri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası gibi Ankara’nın önde gelen müzik kurumlarının genç profesyonel müzisyenlerinden oluşmaktadır. bu haliyle orkestra aynı zamanda bir orkestra akademisi haline gelmekte; adı geçen müzik akademilerince desteklenmekte; diğer taraftan profesyonel müzisyenlerin, genç icracılara deneyim ve duruşlarını aktardıkları ve değişik kurumlardaki öğrencilerin birbiri ile yoğun iletişime girdikleri bir platform da olmaktadır.

Topluluğun idaresi ve iletişimi, bünyesinde bulunan genç müzik öğrencilerince sağlanmaktadır. Böylece bu genç yetenekler aynı zamanda proje geliştirme ve uygulama tecrübesi de edinmektedirler. Orkestra, Başkent adı ile anılan ilk gençlik orkestrası olma özelliği ile de bir boşluğu doldurmaktadır. Ankara gençlik senfoni orkestrası, kendi bünyesinde şefsiz icra yapan bir oda orkestrası da bulundurmaktadır.”

0 0 oylar
Article Rating